Navigation
Šiesta časť - Brazília
Share
Krajina s futbalovou horúčkou
Pokiaľ vám nejdú spustiť videa použite prehliadač Chrome.
Pokiaľ vám nejdú spustiť videa

použite prehliadač Chrome.
Titulky v tvojom jazyku
Šiesta časť - Brazília Šiesta časť - Brazília
Prejdite nižšie pre viac informácií

VITAJTE NA CESTE

Šiesta časť - Brazília

Vždy favorit

KIA DO RIA

National flag of Brazil

Rio de Janeiro, Brazília: hlavné mesto futbalu roku 2014

Rio de Janeiro a São Paulo sú epicentrami brazílskeho futbalu. Štyri kluby najvyššej ligy pochádzajú z Ria, nevynímajúc legendárnych hlavných rivalov Flamengo a Fluminense. V Riu sa odohrá celkovo sedem zápasov svetového šampionátu, vrátane finálového.

samba school

V škole samby

Rytmus, na ktorý sa musíte hýbať. Keď vidíte brazílskych hráčov tancovať s loptou, musíte si nevyhnutne položiť otázku: Keď majú sambu v krvi, nie je to vlastne istá forma hudobného dopingu?

Favelas of Rio

Chudobné štvrte favelas v Riu

V Riu existuje hlboká sociálna priepasť medzi bohatými a chudobnými: státisíce obyvateľov žijú v obrovských slumoch (favelas) na hranici legálnosti. Táto priepasť sa odráža aj v rivalite medzi miestnymi klubmi Flamengo a Fluminense. Základňu fanúšikov klubu Flamengo tvoria prevažne obyvatelia chudobných štvrtí a favelas, zatiaľ čo Fluminense je klubom strednej a vyššej triedy.

Baile-Funk Party

Party v rytme baile-funk

Baile-funk je hudbou štvrtí favelas, je to zmes hip-hopu a rytmov brazílskych bubnov. Je tvrdá, rýchla a chytľavá do tanca. Na „cuadras“, futbalových ihriskách štvrtí favelas, pri nej ľudia pretancujú celú noc – dokonca aj Európania, ktorí majú obe nohy ľavé.

Car ball

S nohou stále na plyne: Autobal

Po triumfálnom víťazstve na majstrovstvách sveta v roku 1970 futbalová mánia v Brazílii nepoznala hraníc. Od tej chvíle začali ľudia hrať futbal na plné obrátky a dokonca sa zúčastnili aj na „autobale“. Tento humbug však trval len do roku 1978, keď si spomenuli, že futbal nepotrebuje žiadny kov.

Legendy, príbehy a história

Rekordní majstri sveta s traumatickou minulosťou

Brazília nastupuje do každého zápasu ako favorit. Brazília päťkrát vyhrala majstrovstvá sveta. Brazília nepretržite chrlí hráčov svetovej triedy. Brazília má Pelého. Napriek tomuto všetkému, aj keď tomu ťažko uveriť, Brazília utrpela futbalovú traumu. Od roku 1950 nosí najväčšia futbalová krajina sveta v päte obrovský tŕň, a žiadne víťazstvo ho z nej za tých 64 rokov nevytrhlo. Poďme sa pozrieť, čo sa stalo v roku 1950.

Football world cup 1950

Maracanaço – šok z Maracany

V roku 1950 sa v Brazílii konali štvrté majstrovstvá sveta vo futbale. Bol to prvý a zároveň posledný šampionát, ktorý sa nerozhodol jediným finálovým zápasom na základe predchádzajúcich vyraďovacích kôl, ale hrala sa finálová skupina. Rozhodujúci bol posledný zápas.
V ňom sa 16. júla stretla Brazília so svojim malým susedom Uruguajom. Brazília predtým rozdrvila Švédsko a Španielsko víťazstvami 7:1 a 6:1, zatiaľ čo malému Uruguaju sa až tak dobre nedarilo – so Španielskom remizoval a so Švédskom napokon ledva vyhral. Takže Brazílii stačila na získanie majstrovského titulu remíza. Všetci sa zhodovali: Výsledok je vopred jasný – hotová vec, rutina, vybavené! Prezident FIFA Jules Rimet mal vo vrecku nachystaný prejav v portugalčine a bol pripravený zablahoželať zaručeným víťazom. Zajtrajšie vydania novín už boli vytlačené. Celá krajina oslavovala od skorého rána.
Avšak deväť minút pred koncom zápasu sa štadión Maracanã – v tom čase najväčší štadión na svete, postavený špeciálne pre majstrovstvá sveta ako pamätník tohto víťazstva – premenil na dejisko národnej tragédie: Alcides Ghiggia prešiel cez súperov a strelil loptu do brazílskej siete – a pre Uruguaj získal konečný výsledok 2:1. Uruguaj sa stal majstrom sveta a Brazílii sa zrútil celý svet.
Hrôza, smútok a hanba boli také obrovské, že desaťtisíce fanúšikov zostali ešte niekoľko hodín po skončení zápasu na štadióne a iba ticho sedeli alebo plakali. Po tomto fiasku si Brazílčania zmenili aj tradičné farby svojich dresov z bielo-modrej na žlto-modrú, akoby chceli aspoň symbolicky zotrieť hanbu, ktorú utŕžili. A zrodilo sa nové slovné pomenovanie, ktoré do dnešného dňa pozná každé brazílske dieťa: Maracanaço – šok z Maracany.

maracanã stadium

Šanca vykúpiť sa

Po osudných majstrovstvách sveta z roku 1950 bude Brazília tento rok po druhý raz usporiadateľskou krajinou tohto šampionátu. Zostáva jediná otázka: Podarí sa Brazílii zmazať poníženie z Maracany a konečne sa od tejto traumy oslobodiť? Alebo ju táto trauma znervózni? Uviazne Brazília na mŕtvom bode a bude robiť chybu za chybou?
Brazília a Uruguaj sa vo finále majstrovstiev sveta stretli len dva razy, s vyrovnanou bilanciou stretnutí: v druhom stretnutí, v semifinálovom zápase MS 1970, Brazília porazila Uruguaj 3:1. Tento rok je najbližšou príležitosťou pre obe krajiny stretnúť sa vo vzájomnom zápase teoreticky štvrťfinále.
Atmosféra v krajine je mimoriadne sebaistá a len veľmi málo Brazílčanov pochybuje o tom, že Seleção získa svoj v poradí šiesty titul majstra sveta na domácej pôde, na štadióne Maracanã, a konečne tak premení traumu na triumf.

Carlos Alberto

V roku 1970 priviedol
Brazíliu k víťazstvu

Torres

  • Narodený 17. 7. 1944 (69 rokov)

  • Obranca

  • Majster sveta z roku 1970

  • 53 medzinárodných zápasov v reprezentačnom drese Brazílie (8 gólov)

  • Jeden zo šiestich oficiálnych veľvyslancov Majstrovstiev sveta 2014

Muž, ktorý strieľa dokonalé góly

Muž, ktorý strieľa dokonalé góly
Carlos Alberto Torres sa narodil v meste Rio de Janeiro, profesionálne hral futbal 19 rokov, získal množstvo klubových titulov, 13 rokov pôsobil v národnom tíme Brazílie a po skončení hráčskej kariéry viac ako 20 rokov aktívne pôsobil ako tréner. Viac sa už toho asi nedá dosiahnuť, všakže? Ale dá. Pretože Carlos Alberto sa nielenže stal majstrom sveta s národným mužstvom Seleção v roku 1970, ale toto mužstvo sa dnes považuje za najlepší futbalový tím v dejinách a jeho kapitánom bol...? Správne, Carlos Alberto, čo z neho urobilo aj takpovediac šéfa Pelého. To nie je zlé. No je tu niečo ešte lepšie. Presne 21. júna 1970 zavŕšil svoju kariéru finálovým zápasom na majstrovstvách sveta proti Taliansku gólom, ktorý viedol ku konečnému výsledku 4:1 a ktorý mnohí považovali za dokonalý gól. Možno po 44 rokoch nadišiel čas, aby nejaký nový hráč dal nový dokonalý gól. Celá krajina futbalových nadšencov dúfa, že ho dá Brazílčan vo finále.

Pokiaľ vám nejdú spustiť videa použite prehliadač Chrome.
Pokiaľ vám nejdú spustiť videa

použite prehliadač Chrome.
Titulky v tvojom jazyku
Carlos Alberto Torres Carlos Alberto Torres